Düzenli Bir Egzersiz Rutini Oluşturun

Düzenli Bir Egzersiz Rutini Oluşturun

Yazar: eda Okunma Sayısı: 218 Yayınlanma Tarihi 24 Oct 2018 Yorum: 0

Egzersiz, sadece kalori kısıtlaması yapıldığında genellikle görülen metabolik hızdaki azalmayı engeller.Egzersiz, bir egzersiz seansını takiben metabolik hızın daha uzun süre yüksek seviyede olmasını sağlar. Böylece her egzersiz seansından sonraki saatler boyunca ekstra kaloriler yakılmış olur.

Orta-yoğun derece egzersizin iştahı azaltıcı etkisi olabilir. Kilo verme döneminde ve sonrasında egzersiz yapanlar, egzersiz yapmayanlara göre kilolarını daha iyi korurlar.
Egzersiz anksiyeteyi ve depresyonu azaltır (insanları huzur bulmak için buzdolabına yönelten iki neden). Egzersiz başlarda vücudu strese sokar, ama düzenli egzersizle vücut buna adapte olur; daha güçlü hale gelir, daha etkin fonksiyonlara sahip olur ve dayanıklılığı artar. Kalbin ve solunumun hızlanması nedeniyle bütün vücut düzenli egzersizden fayda görür. Egzersiz, oksijen ve besinlerin hücrelere taşınmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda, egzersiz karbondioksit ve artık ürünlerin dokulardan kan dolaşımına,oradan da eliminasyon organlarına taşınmasını da kolaylaştırır. Sonuç olarak,düzenli egzersiz dayanıklılığı ve enerji seviyelerini artırır.
Egzersizin iyi bir sağlık için gerekli olduğunu herkes bilse de, Amerikalıların yüzde 20’sinden daha azı düzenli olarak egzersiz yapmaktadır. Egzersiz yapmamak konusundaki bütün mazeretlerin üstesinden gelecek şekilde kendinizi motive etmelisiniz.

Benzer Konular
Yorumlar
Yorum Yap